Choć buty rowerowe typu SPD są dość jednorodną odmianą obuwia, to dzielą się one na co najmniej kilkanaście różnych rodzajów. Jednym z nich jest obuwie przeznaczone dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wyczynową jazdą na rowerze.

Gumowana podeszwa

Przeznaczone dla osób początkujących buty SPD wyróżniają się dość często spotykaną, gumowaną powierzchnią. Jest ona wyposażona w specjalne uchwyty, za pomocą których można w dyskretny sposób połączyć but z pedałem. Podeszwa ta spełnia dwojaką rolę. Dzięki niej można łatwo ustabilizować but w pedale, a także… urządzać sobie spacery.

Z reguły podeszwa ta wyróżnia się dość dużą elastycznością i miękkością. Dzięki temu można w niej pokonywać krótkie i długie dystanse. Niestety, buty SPD nie nadają się do bardzo długich wycieczek, gdyż wzmocniona podeszwa może wywołać u wielu miłośników rowerów pewien dyskomfort. Trzeba też pamiętać, że długotrwałe spacery mogą ją uszkodzić.

Jazda MTB preferowana przez początkujących

Większość butów rowerowych SPD jest przeznaczona dla osób, które preferują jazdę MTB, czyli – mówiąc kolokwialnie – na rowerze górskim. Obuwie to wyróżnia się charakterystycznymi, minimalistycznymi zapięciami, które nie utrudniają poruszania się w tych butach. Poza tym konstrukcja obuwia SPD dla MTB jest dużo mocniejsza i bardziej trwała.

Nie można tego powiedzieć o butach rowerowych przeznaczonych dla jazdy szosowej. W większości z nich zapięcia znacznie wystają poza obrys podeszwy, co w praktycznie uniemożliwia poruszanie się w danym bucie. Co więcej, buty dla jazdy szosowej są maksymalnie „odchudzone”, gdyż mniejszy ciężar pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości. Jest to cecha, która przy intensywnej eksploatacji, mogłaby doprowadzić do ich szybkiego zużycia.

Mocne zapięcie

Dobre, przeznaczone dla osób początkujących obuwie SPD, powinno posiadać mocne i trwałe zapięcie. Mowa tu o wierzchnim zapięciu, które stabilnie utrzymuje stopę we wnętrzu buta. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu potrójne zaczepy (rzepy), które gwarantują maksymalną przyczepność i chronią przed wypadkiem. Takie zapięcie pozwala też na szybkie nałożenie i zdjęcie obuwia.

Podsumowując, buty rowerowe typu SPD dla osób początkujących wyróżniają się prostą konstrukcją, możliwością wykorzystania jako obuwie spacerowe, a także szeregiem udogodnień, w tym obowiązkowymi odblaskami. Oczywiście należy pamiętać o tym, by dobrać dany rodzaj buta do konkretnego typu pedału. W dokumentacji produktu znajdują się informacje dotyczące kompatybilnych akcesoriów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe typu spd.

Author

Comments are closed.

-iso.pl zobacz więcej rs-gisor.org