Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest wyposażenie go w okna. Stolarka okienna w ogromnej mierze wpływa na estetykę fasady budynku oraz wnętrz, komfort i samopoczucie domowników oraz wysokość opłat za ogrzewanie. Coraz większa rzesza inwestorów szukających wysokiej jakości okien decyduje się na nowoczesne modele przyjazne środowisku i portfelowi. Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Sprawdź!

Nowoczesne okna energooszczędne: innowacje w Twoim domu

Okna energooszczędne charakteryzują się niską wartością współczynnika Uw – parametru określającego ilość ciepła przenikającego przez całą konstrukcję okna na skutek różnicy temperatur. Według obowiązującego w Polsce prawa, Uw dla standardowych okien pionowych nie może przekraczać 1,1 W/(m²K). Producenci nowoczesnych okien energooszczędnych podnoszą poprzeczkę, oferując okna o przenikalności ograniczonej nawet do 0,61  W/(m²K). Okna o tak doskonałych parametrach określane są mianem pasywnych. 

W jaki sposób producenci minimalizują straty ciepła? Przede wszystkim poprzez montaż w ramach  pakietów trzyszybowych i ramek dystansowych  stabilizujących przestrzenie międzyszybowe w oknach zespolonych, powlekaniu szyb powłokami niskoemisyjnymi odbijającymi promieniowanie cieplne długofalowe, stosowanie systemów wentylacji zintegrowanych z oknem. Warto pamiętać, że wysokiej klasy okna energooszczędne powinny posiadać specjalistyczne certyfikaty wydawane przez niezależne jednostki.

Inwestycja na lata

Faktem jest, że kupno okien energooszczędnych o doskonałych parametrach jest większym wydatkiem niż zakup standardowych modeli. Warto jednak pamiętać, że inwestycja szybko się zwróci w postaci zaskakująco niskich wydatków za ogrzewanie.

Author

Comments are closed.

stolik technorattanowy biały technorattan narożniki ogrodowe z technorattanu