Kuchnia jest miejscem, które wymaga bardzo zróżnicowanego oświetlenia. Koniecznie trzeba zadbać o lampy sufitowe, dobre światło nad blatem kuchennym czy stołem. O czym należy pamiętać wybierając oświetlenie do kuchni?

Żyrandol, plafon czy halogeny?

Wybierając oświetlenie do kuchni należy pamiętać, że musi ono dzielić pomieszczenie na strefy. W kuchni jest miejsce, gdzie pracujemy oraz gdzie spożywamy posiłki. Dzięki temu będzie można doświetlić blat roboczy, stół czy uzyskać światło, które równomiernie rozjaśni całe pomieszczenie.

Wybierając oświetlenie dla domu warto zdecydować się na kilka różnorodnych rozwiązań. Dzięki temu zyskamy nie tylko odpowiednie światło, ale również lampy, które będą dodatkową dekoracją.

Centralne oświetlenie w kuchni powinno dawać światło rozproszone, czyli takie które najpierw odbija się od sufitu, a następnie równomiernie rozjaśnia pomieszczenie. Dzięki temu unikniemy cieni rzucanych na ścianę.

W kuchni pięknie prezentują się lampy z dużym kloszem. Są eleganckim akcentem dekoracyjnym. Warto pamiętać, że w kuchni otwartej na salon należy wykorzystać takie same lampy jak w pokoju dziennym. Dzięki temu wnętrze będzie spójne.

Kolejnym sposobem na prawidłowe oświetlenie kuchni jest wykorzystanie halogenów. Ich dużą zaletą jest możliwość ustawienia oczek w pożądanym kierunku. Dzięki temu można rozplanować światło tak, by było jasno w każdym zakamarku.

Wybierając żyrandol warto pamiętać, by kupić energooszczędne żarówki. Bardzo często wiele czasu spędzamy w kuchni, co odbija się na domowym budżecie. Ma to również ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego.

Oświetlenie miejsca pracy

Blat kuchenny to najważniejsze miejsce w kuchni. To właśnie przy nim powstają nasze posiłki. Koniecznie należy zadbać, by był prawidłowo doświetlony. Praca po ciemku nie jest przyjemnością.

Stojąc przy blacie kuchennym najczęściej zasłaniamy sobie główne źródło światła. Taśmy LED umieszczone pod szaflami bez problemu sobie z tym poradzą. Ich dużą zaletą jest to, że się nie nagrzewają, są energooszczędne i dają odpowiednią ilość światła. Bardzo ważną zaletą jest odporność na wilgoć oraz parę, które często pojawia się w kuchni.

Planując oświetlenie dla domu warto skupić się na doświetleniu wszystkich stref. W kuchni jest to bardzo ważne, gdyż wyróżniamy miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, a zupełnie w innym miejscu je spożywamy. Każda z tych stref powinna mieć odpowiednio dobrane lampy, które zapewnią optymalną ilość światła oraz wprowadzą przyjemny nastrój do kuchni, w której jemy kolację z rodziną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Lampy i oświetlenie domu.

Author

Comments are closed.