O przestępcach alimentacyjnych mówi się w Polsce coraz częściej – głównie w kontekście opiekunów czy rodziców dziecka, którzy nie wywiązują się z sądowego nakazu przekazywania comiesięcznych kwot na utrzymanie dziecka drugiemu rodzicowi, pod którego pieczą znajduje się nieletni. Czym jest przestępstwo niealimentacji? Czy można z nim walczyć?

Przestępstwo niealimentacji – poznaj fakty

Zanim wyjaśnimy, czym jest przestępstwo niealimentacji, warto wyjaśnić sobie, czym są alimenty. Alimenty to świadczenia finansowe na rzecz wskazanych osób fizycznych, które samodzielnie nie są w stanie uzyskać środków na utrzymanie. Obowiązek alimentacyjny może dotyczyć przede wszystkim nieletnich, ale również byłego małżonka czy rodzica. Alimenty są obowiązkiem, które powstało na skutek orzeczenia sądu czy zawartej ugody. Wysokość świadczeń alimentacyjnych jest ustalana indywidualnie, na podstawie potrzeb określonych przez powoda, ale i możliwości osoby, która ma alimenty płacić.  Niestety, w Polsce rośnie odsetek osób, które uchylają się od obowiązku alimentacyjnego – co może wiązać się zarówno z trudną sytuacją osobistą, jak i niechęcią do spełnienia tego obowiązku. Przestępstwo niealimentacji ma miejsce, kiedy wartość zaległości wynosi równowartość trzech nieopłaconych alimentów.

Przestępstwo niealimentacji w praktyce

Jak przestępstwo niealimentacji wygląda w praktyce i jakie są szanse, że sąd będzie ścigał „alimenciarza” uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego? Obecnie każdorazowa sprawa o niealimentację jest szczegółowo sprawdzana – badane są przyczyny, dlaczego doszło do zaległości, a przede wszystkim: czy osoba, która objęta jest obowiązkiem płacenia alimentów ma środki do tego, aby ten obowiązek spełnić. Jeśli taka osoba nie ma możliwości zapłaty alimentów i wykaże to w sądzie, nie może ona zostać skazana.

 

 

Author

Comments are closed.