Statystyki mówią jednoznacznie: z roku na rok coraz większy odsetek związków małżeńskich ma swój finał na sali sądowej. Rzadko zdarza się, aby małżonkowie rozstawali się w zgodzie. Znacznie częściej rozwód oznacza zaciętą walkę o majątek, alimenty i prawo do opieki nad dziećmi. Co warto wiedzieć o rozwodach z orzeczeniem o winie? Sprawdź!

Kiedy partner jest winny?

O tym, jaki charakter będzie miało postępowanie sądowe, w dużej mierze decydujemy już w momencie złożenia wniosku do sądu okręgowego. W pozwie rozwodowym należy określić, czy wnioskujemy o rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie drugiej strony. Co ważne, w piśmie powinno znaleźć się rzetelne uzasadnienie. Osoby czujące się pokrzywdzone przez małżonka wśród powodów swojej decyzji najczęściej wymieniają zdradę, przemoc fizyczną i psychiczną, zaniedbywanie podstawowych potrzeb rodziny oraz uzależnienia od hazardu, alkoholu, narkotyków. Warto mieć świadomość, że sąd przed wydaniem pomyślnego wyroku musi zebrać materiał dowodowy, przesłuchać biegłych, wezwać świadków. Postępowanie jest zazwyczaj skomplikowane i długie.

Wsparcie profesjonalisty

Sprawy rozwodowe, których finałem ma być potwierdzenie winy jednej ze stron, są burzliwe i wyczerpujące psychicznie. Aby ciągnące się długimi miesiącami, a nierzadko i latami, postępowanie było jak najmniej dotkliwe, warto nawiązać współpracę z zaufanym, doświadczonym adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Biegły specjalista będzie nieocenioną pomocą na wszystkich etapach postępowania – pomoże sporządzić wszystkie pisma, będzie pośredniczył w kontaktach z sądem i byłym partnerem, będzie pełnił funkcję reprezentanta na sali sądowej. Ponadto, empatyczny prawnik jest wsparciem psychicznym w trudnych momentach. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji, które pomogą Ci się przygotować do rozwodu.

Author

Comments are closed.