Bonsai to szuka nieodzownie związana z kulturą Dalekiego Wschodu. Polega ona na pełnym staranności i pietyzmu kształtowaniu niewielkich roślin, których wygląd ma być maksymalnie zbliżony do wiekowych drzew występujących w środowisku naturalnym.

Na co należy zwrócić uwagę podczas tworzenia kompozycji?

Każda kompozycja wymaga starannego zaplanowania. Nie bez znaczenia jest zatem wybór odpowiedniej donicy, rośliny, kamieni czy mchów. Podczas wyboru rośliny warto zawracać szczególną uwagę na jej charakterystyczny wygląd. Powinna one zatem posiadać szeroki pień, który zwęża się ku górze oraz liczne pędy. Co ważne, podczas tworzenia kompozycji może być wybierany niemal każdy gatunek drzewa, w tym zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste.

W jaki sposób przeprowadza się formowanie drzewka bonsai?

Uzyskanie idealnego pokroju drzewka wymaga cierpliwości, staranności oraz nakładu pracy i czasu. Podczas formowania rośliny wykorzystuje się drut, który umożliwia nadanie jej gałęziom odpowiedniego kierunku wzrostu. Drutowanie pnia umożliwia z kolei jego charakterystyczne odchylenie od pionu. Wszystkie te działania mają na celu uzyskanie rośliny maksymalnie zbliżonej do okazów naturalnych. Dzięki drutowaniu pędy i pień nie powracają do pierwotnego położenia, a narastająca tkanka powoduje utrwalanie nowej pozycji. Wówczas drut może być usunięty. Zwykle czas ten wynosi około sześciu miesięcy w przypadku roślin liściastych i nawet rok w przypadku iglaków. Podczas wyboru drutu warto zwracać uwagę na produkty nierdzewne oraz elastyczne. Dzięki temu mogą być łatwo owijane wokół pędów nie powodując ich uszkodzenia. Drutowanie powinno być rozpoczynane od gałęzi najgrubszych i musi ono stopniowo obejmować kolejne pędy.

Jakie inne czynności należy wykonywać podczas kształtowania rośliny?

Podczas formowania kompozycji oraz kształtowania rosnącej rośliny konieczne jest skracane jej pędów przez cały okres wegetacyjny. Powoduje to ich ograniczony wzrost oraz bardziej gęste ulistnienie. W miejscach przycięć dochodzi bowiem do zawiązywania się nowych pędów, z których wyrastają rozgałęzienia. Przycinania rośliny można dokonywać z wykorzystaniem narzędzi lub gołych rąk. Przycinanie niezdrewniałych fragmentów drzew iglastych z użyciem nożyczek może prowadzić do ciemnienia pędów oraz usychania igieł. Tego typu działanie osłabia roślinę oraz pogarsza jej wygląd. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być zatem wykonywane z należytą ostrożnością i wyczuciem. Ponadto powinny być one uzupełnione o odpowiednie nawożenie oraz podlewanie uzależnione od danego gatunku rośliny. Takie działanie sprzyja szybkiemu pojawianiu się nowych pędów oraz łatwiejszemu kształtowaniu bonsai.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Author

Comments are closed.